| 2308K Self-aligning Ball Bearings FAG Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2308K Self-aligning Ball Bearings (FAG) |
| Old Code | 111608 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
40 |
| Outside diameter OD D |
90 |
| Thickness B |
33 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| FAG 2308K Bearing Drawing: |
 |
| 2308K Self-aligning Ball Bearings FAG: |
| 2308K (111608 bearing) FAG Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (40mm, outer diameter is 90mm and the width is 33mm, Demensions:(40 mm x 90 mm x 33 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer FAG 2308K (111608 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective FAG 2308K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| FAG 2308K Bearing Details: |
| Bearing name | 2308K bearing |
| New model | 2308K |
| Old model | 111608 bearing |
| Products types | 2308K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | FAG |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 40x90x33 |
| Price | Please send inquiry to know 2308K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
FAG 2308K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing FAG 2308K Bearing, has many years of experience, 2308K size: IDxODxB(mm) (40x90x33), the old model: 111608 bearing, while also professional agency of 2308K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2308K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models FAG 2308K Bearing the same size: