| 3216A Angular Contact Ball Bearings FAG Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3216A Angular Contact Ball Bearings (FAG) |
| Old Code | 3256216 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
80 |
| Outside diameter OD D |
140 |
| Thickness B |
44.4 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| FAG 3216A Bearing Drawing: |
 |
| 3216A Angular Contact Ball Bearings FAG: |
| 3216A (3256216 bearing) FAG Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (80mm, outer diameter is 140mm and the width is 44.4mm, Demensions:(80 mm x 140 mm x 44.4 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer FAG 3216A (3256216 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective FAG 3216A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| FAG 3216A Bearing Details: |
| Bearing name | 3216A bearing |
| New model | 3216A |
| Old model | 3256216 bearing |
| Products types | 3216A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | FAG |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 80x140x44.4 |
| Price | Please send inquiry to know 3216A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
FAG 3216A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing FAG 3216A Bearing, has many years of experience, 3216A size: IDxODxB(mm) (80x140x44.4), the old model: 3256216 bearing, while also professional agency of 3216A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3216A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models FAG 3216A Bearing the same size: