| NCF3024V Cylindrical Roller Bearings INA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NCF3024V Cylindrical Roller Bearings (INA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
120 |
| Outside diameter OD D |
180 |
| Thickness B |
46 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| INA NCF3024V Bearing Drawing: |
 |
| NCF3024V Cylindrical Roller Bearings INA: |
| NCF3024V (bearing) INA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (120mm, outer diameter is 180mm and the width is 46mm, Demensions:(120 mm x 180 mm x 46 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer INA NCF3024V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective INA NCF3024V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| INA NCF3024V Bearing Details: |
| Bearing name | NCF3024V bearing |
| New model | NCF3024V |
| Old model | bearing |
| Products types | NCF3024V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | INA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 120x180x46 |
| Price | Please send inquiry to know NCF3024V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
INA NCF3024V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing INA NCF3024V Bearing, has many years of experience, NCF3024V size: IDxODxB(mm) (120x180x46), the old model: bearing, while also professional agency of NCF3024V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NCF3024V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models INA NCF3024V Bearing the same size: