| NJ2310V Cylindrical Roller Bearings INA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NJ2310V Cylindrical Roller Bearings (INA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
50 |
| Outside diameter OD D |
110 |
| Thickness B |
40 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| INA NJ2310V Bearing Drawing: |
 |
| NJ2310V Cylindrical Roller Bearings INA: |
| NJ2310V (bearing) INA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (50mm, outer diameter is 110mm and the width is 40mm, Demensions:(50 mm x 110 mm x 40 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer INA NJ2310V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective INA NJ2310V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| INA NJ2310V Bearing Details: |
| Bearing name | NJ2310V bearing |
| New model | NJ2310V |
| Old model | bearing |
| Products types | NJ2310V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | INA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 50x110x40 |
| Price | Please send inquiry to know NJ2310V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
INA NJ2310V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing INA NJ2310V Bearing, has many years of experience, NJ2310V size: IDxODxB(mm) (50x110x40), the old model: bearing, while also professional agency of NJ2310V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NJ2310V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models INA NJ2310V Bearing the same size: