| NNC4944V Cylindrical Roller Bearings INA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNC4944V Cylindrical Roller Bearings (INA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
220 |
| Outside diameter OD D |
300 |
| Thickness B |
80 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| INA NNC4944V Bearing Drawing: |
 |
| NNC4944V Cylindrical Roller Bearings INA: |
| NNC4944V (bearing) INA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (220mm, outer diameter is 300mm and the width is 80mm, Demensions:(220 mm x 300 mm x 80 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer INA NNC4944V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective INA NNC4944V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| INA NNC4944V Bearing Details: |
| Bearing name | NNC4944V bearing |
| New model | NNC4944V |
| Old model | bearing |
| Products types | NNC4944V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | INA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 220x300x80 |
| Price | Please send inquiry to know NNC4944V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
INA NNC4944V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing INA NNC4944V Bearing, has many years of experience, NNC4944V size: IDxODxB(mm) (220x300x80), the old model: bearing, while also professional agency of NNC4944V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNC4944V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models INA NNC4944V Bearing the same size: