| NNC4972V Cylindrical Roller Bearings INA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNC4972V Cylindrical Roller Bearings (INA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
360 |
| Outside diameter OD D |
480 |
| Thickness B |
118 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| INA NNC4972V Bearing Drawing: |
 |
| NNC4972V Cylindrical Roller Bearings INA: |
| NNC4972V (bearing) INA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (360mm, outer diameter is 480mm and the width is 118mm, Demensions:(360 mm x 480 mm x 118 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer INA NNC4972V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective INA NNC4972V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| INA NNC4972V Bearing Details: |
| Bearing name | NNC4972V bearing |
| New model | NNC4972V |
| Old model | bearing |
| Products types | NNC4972V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | INA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 360x480x118 |
| Price | Please send inquiry to know NNC4972V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
INA NNC4972V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing INA NNC4972V Bearing, has many years of experience, NNC4972V size: IDxODxB(mm) (360x480x118), the old model: bearing, while also professional agency of NNC4972V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNC4972V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models INA NNC4972V Bearing the same size: