| NNCF4968V Cylindrical Roller Bearings INA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNCF4968V Cylindrical Roller Bearings (INA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
340 |
| Outside diameter OD D |
460 |
| Thickness B |
118 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| INA NNCF4968V Bearing Drawing: |
 |
| NNCF4968V Cylindrical Roller Bearings INA: |
| NNCF4968V (bearing) INA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (340mm, outer diameter is 460mm and the width is 118mm, Demensions:(340 mm x 460 mm x 118 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer INA NNCF4968V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective INA NNCF4968V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| INA NNCF4968V Bearing Details: |
| Bearing name | NNCF4968V bearing |
| New model | NNCF4968V |
| Old model | bearing |
| Products types | NNCF4968V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | INA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 340x460x118 |
| Price | Please send inquiry to know NNCF4968V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
INA NNCF4968V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing INA NNCF4968V Bearing, has many years of experience, NNCF4968V size: IDxODxB(mm) (340x460x118), the old model: bearing, while also professional agency of NNCF4968V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNCF4968V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models INA NNCF4968V Bearing the same size: