| NN3005K Cylindrical Roller Bearings NACHI Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3005K Cylindrical Roller Bearings (NACHI) |
| Old Code | 3182105 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
25 |
| Outside diameter OD D |
47 |
| Thickness B |
16 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NACHI NN3005K Bearing Drawing: |
 |
| NN3005K Cylindrical Roller Bearings NACHI: |
| NN3005K (3182105 bearing) NACHI Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (25mm, outer diameter is 47mm and the width is 16mm, Demensions:(25 mm x 47 mm x 16 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NACHI NN3005K (3182105 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NACHI NN3005K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NACHI NN3005K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3005K bearing |
| New model | NN3005K |
| Old model | 3182105 bearing |
| Products types | NN3005K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NACHI |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 25x47x16 |
| Price | Please send inquiry to know NN3005K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NACHI NN3005K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NACHI NN3005K Bearing, has many years of experience, NN3005K size: IDxODxB(mm) (25x47x16), the old model: 3182105 bearing, while also professional agency of NN3005K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3005K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NACHI NN3005K Bearing the same size: