| 14138A Tapered Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | 14138A Tapered Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
34.92 |
| Outside diameter OD D |
19.58 |
| Thickness B |
19.58 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK 14138A Bearing Drawing: |
 |
| 14138A Tapered Roller Bearings NSK: |
| 14138A (bearing) NSK Tapered Roller Bearings the inner diameter is (34.92mm, outer diameter is 19.58mm and the width is 19.58mm, Demensions:(34.92 mm x 19.58 mm x 19.58 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK 14138A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK 14138A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK 14138A Bearing Details: |
| Bearing name | 14138A bearing |
| New model | 14138A |
| Old model | bearing |
| Products types | 14138A Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 34.92x19.58x19.58 |
| Price | Please send inquiry to know 14138A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK 14138A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK 14138A Bearing, has many years of experience, 14138A size: IDxODxB(mm) (34.92x19.58x19.58), the old model: bearing, while also professional agency of 14138A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 14138A Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK 14138A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | B ( mm ) | brands | categories |
| NSK 14138A Bearing | 14138A | bearing | 34.92 | 19.58 | 19.58 | NSK | Tapered Roller Bearings |