| 2304K Self-aligning Ball Bearings NSK Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2304K Self-aligning Ball Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
20 |
| Outside diameter OD D |
52 |
| Thickness B |
21 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK 2304K Bearing Drawing: |
 |
| 2304K Self-aligning Ball Bearings NSK: |
| 2304K (bearing) NSK Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (20mm, outer diameter is 52mm and the width is 21mm, Demensions:(20 mm x 52 mm x 21 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK 2304K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK 2304K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK 2304K Bearing Details: |
| Bearing name | 2304K bearing |
| New model | 2304K |
| Old model | bearing |
| Products types | 2304K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 20x52x21 |
| Price | Please send inquiry to know 2304K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK 2304K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK 2304K Bearing, has many years of experience, 2304K size: IDxODxB(mm) (20x52x21), the old model: bearing, while also professional agency of 2304K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2304K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK 2304K Bearing the same size: