| NN3076K Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NN3076K Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | 3182176 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
380 |
| Outside diameter OD D |
560 |
| Thickness B |
135 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NN3076K Bearing Drawing: |
 |
| NN3076K Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NN3076K (3182176 bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (380mm, outer diameter is 560mm and the width is 135mm, Demensions:(380 mm x 560 mm x 135 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NN3076K (3182176 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NN3076K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NN3076K Bearing Details: |
| Bearing name | NN3076K bearing |
| New model | NN3076K |
| Old model | 3182176 bearing |
| Products types | NN3076K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 380x560x135 |
| Price | Please send inquiry to know NN3076K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NN3076K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NN3076K Bearing, has many years of experience, NN3076K size: IDxODxB(mm) (380x560x135), the old model: 3182176 bearing, while also professional agency of NN3076K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NN3076K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NN3076K Bearing the same size: