| NNU4976K Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU4976K Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | 4382976 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
380 |
| Outside diameter OD D |
520 |
| Thickness B |
140 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NNU4976K Bearing Drawing: |
 |
| NNU4976K Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NNU4976K (4382976 bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (380mm, outer diameter is 520mm and the width is 140mm, Demensions:(380 mm x 520 mm x 140 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NNU4976K (4382976 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NNU4976K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NNU4976K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU4976K bearing |
| New model | NNU4976K |
| Old model | 4382976 bearing |
| Products types | NNU4976K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 380x520x140 |
| Price | Please send inquiry to know NNU4976K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NNU4976K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NNU4976K Bearing, has many years of experience, NNU4976K size: IDxODxB(mm) (380x520x140), the old model: 4382976 bearing, while also professional agency of NNU4976K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU4976K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NNU4976K Bearing the same size: