| NSK2303K Self-aligning Ball Bearings NSK Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | NSK2303K Self-aligning Ball Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
17 |
| Outside diameter OD D |
47 |
| Thickness B |
19 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NSK2303K Bearing Drawing: |
 |
| NSK2303K Self-aligning Ball Bearings NSK: |
| NSK2303K (bearing) NSK Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (17mm, outer diameter is 47mm and the width is 19mm, Demensions:(17 mm x 47 mm x 19 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NSK2303K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NSK2303K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NSK2303K Bearing Details: |
| Bearing name | NSK2303K bearing |
| New model | NSK2303K |
| Old model | bearing |
| Products types | NSK2303K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 17x47x19 |
| Price | Please send inquiry to know NSK2303K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NSK2303K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NSK2303K Bearing, has many years of experience, NSK2303K size: IDxODxB(mm) (17x47x19), the old model: bearing, while also professional agency of NSK2303K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NSK2303K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NSK2303K Bearing the same size: