| NSK3312A Angular Contact Ball Bearings NSK Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | NSK3312A Angular Contact Ball Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
60 |
| Outside diameter OD D |
130 |
| Thickness B |
54 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NSK3312A Bearing Drawing: |
 |
| NSK3312A Angular Contact Ball Bearings NSK: |
| NSK3312A (bearing) NSK Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (60mm, outer diameter is 130mm and the width is 54mm, Demensions:(60 mm x 130 mm x 54 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NSK3312A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NSK3312A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NSK3312A Bearing Details: |
| Bearing name | NSK3312A bearing |
| New model | NSK3312A |
| Old model | bearing |
| Products types | NSK3312A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 60x130x54 |
| Price | Please send inquiry to know NSK3312A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NSK3312A Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NSK3312A Bearing, has many years of experience, NSK3312A size: IDxODxB(mm) (60x130x54), the old model: bearing, while also professional agency of NSK3312A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NSK3312A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NSK3312A Bearing the same size: