| NSKNCF2230V Cylindrical Roller Bearings NSK Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NSKNCF2230V Cylindrical Roller Bearings (NSK) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
150 |
| Outside diameter OD D |
270 |
| Thickness B |
73 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NSK NSKNCF2230V Bearing Drawing: |
 |
| NSKNCF2230V Cylindrical Roller Bearings NSK: |
| NSKNCF2230V (bearing) NSK Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (150mm, outer diameter is 270mm and the width is 73mm, Demensions:(150 mm x 270 mm x 73 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NSK NSKNCF2230V (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NSK NSKNCF2230V bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NSK NSKNCF2230V Bearing Details: |
| Bearing name | NSKNCF2230V bearing |
| New model | NSKNCF2230V |
| Old model | bearing |
| Products types | NSKNCF2230V Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NSK |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 150x270x73 |
| Price | Please send inquiry to know NSKNCF2230V price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NSK NSKNCF2230V Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NSK NSKNCF2230V Bearing, has many years of experience, NSKNCF2230V size: IDxODxB(mm) (150x270x73), the old model: bearing, while also professional agency of NSKNCF2230V models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NSKNCF2230V Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NSK NSKNCF2230V Bearing the same size: