| 1217K Self-aligning Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1217K Self-aligning Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
85 |
| Outside diameter OD D |
150 |
| Thickness B |
28 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 1217K Bearing Drawing: |
 |
| 1217K Self-aligning Ball Bearings CHINA: |
| 1217K (bearing) CHINA Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (85mm, outer diameter is 150mm and the width is 28mm, Demensions:(85 mm x 150 mm x 28 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 1217K (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 1217K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 1217K Bearing Details: |
| Bearing name | 1217K bearing |
| New model | 1217K |
| Old model | bearing |
| Products types | 1217K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 85x150x28 |
| Price | Please send inquiry to know 1217K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 1217K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 1217K Bearing, has many years of experience, 1217K size: IDxODxB(mm) (85x150x28), the old model: bearing, while also professional agency of 1217K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1217K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 1217K Bearing the same size: