| 1213K Self-aligning Ball Bearings SNR Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1213K Self-aligning Ball Bearings (SNR) |
| Old Code | 111213 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
65 |
| Outside diameter OD D |
120 |
| Thickness B |
23 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| SNR 1213K Bearing Drawing: |
 |
| 1213K Self-aligning Ball Bearings SNR: |
| 1213K (111213 bearing) SNR Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (65mm, outer diameter is 120mm and the width is 23mm, Demensions:(65 mm x 120 mm x 23 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer SNR 1213K (111213 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective SNR 1213K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| SNR 1213K Bearing Details: |
| Bearing name | 1213K bearing |
| New model | 1213K |
| Old model | 111213 bearing |
| Products types | 1213K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | SNR |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 65x120x23 |
| Price | Please send inquiry to know 1213K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
SNR 1213K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing SNR 1213K Bearing, has many years of experience, 1213K size: IDxODxB(mm) (65x120x23), the old model: 111213 bearing, while also professional agency of 1213K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1213K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models SNR 1213K Bearing the same size: