| 1218K Self-aligning Ball Bearings SNR Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1218K Self-aligning Ball Bearings (SNR) |
| Old Code | 111218 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
90 |
| Outside diameter OD D |
160 |
| Thickness B |
30 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| SNR 1218K Bearing Drawing: |
 |
| 1218K Self-aligning Ball Bearings SNR: |
| 1218K (111218 bearing) SNR Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (90mm, outer diameter is 160mm and the width is 30mm, Demensions:(90 mm x 160 mm x 30 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer SNR 1218K (111218 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective SNR 1218K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| SNR 1218K Bearing Details: |
| Bearing name | 1218K bearing |
| New model | 1218K |
| Old model | 111218 bearing |
| Products types | 1218K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | SNR |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 90x160x30 |
| Price | Please send inquiry to know 1218K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
SNR 1218K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing SNR 1218K Bearing, has many years of experience, 1218K size: IDxODxB(mm) (90x160x30), the old model: 111218 bearing, while also professional agency of 1218K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1218K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models SNR 1218K Bearing the same size: