| 1313K Self-aligning Ball Bearings KOYO Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1313K Self-aligning Ball Bearings (KOYO) |
| Old Code | 111313 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
65 |
| Outside diameter OD D |
140 |
| Thickness B |
33 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO 1313K Bearing Drawing: |
 |
| 1313K Self-aligning Ball Bearings KOYO: |
| 1313K (111313 bearing) KOYO Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (65mm, outer diameter is 140mm and the width is 33mm, Demensions:(65 mm x 140 mm x 33 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO 1313K (111313 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO 1313K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO 1313K Bearing Details: |
| Bearing name | 1313K bearing |
| New model | 1313K |
| Old model | 111313 bearing |
| Products types | 1313K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 65x140x33 |
| Price | Please send inquiry to know 1313K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO 1313K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO 1313K Bearing, has many years of experience, 1313K size: IDxODxB(mm) (65x140x33), the old model: 111313 bearing, while also professional agency of 1313K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1313K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO 1313K Bearing the same size: