| 1315K Self-aligning Ball Bearings KOYO Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1315K Self-aligning Ball Bearings (KOYO) |
| Old Code | 111315 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
75 |
| Outside diameter OD D |
160 |
| Thickness B |
37 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO 1315K Bearing Drawing: |
 |
| 1315K Self-aligning Ball Bearings KOYO: |
| 1315K (111315 bearing) KOYO Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (75mm, outer diameter is 160mm and the width is 37mm, Demensions:(75 mm x 160 mm x 37 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO 1315K (111315 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO 1315K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO 1315K Bearing Details: |
| Bearing name | 1315K bearing |
| New model | 1315K |
| Old model | 111315 bearing |
| Products types | 1315K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 75x160x37 |
| Price | Please send inquiry to know 1315K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO 1315K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO 1315K Bearing, has many years of experience, 1315K size: IDxODxB(mm) (75x160x37), the old model: 111315 bearing, while also professional agency of 1315K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1315K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO 1315K Bearing the same size: