| 1319K Self-aligning Ball Bearings KOYO Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1319K Self-aligning Ball Bearings (KOYO) |
| Old Code | 111319 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
95 |
| Outside diameter OD D |
200 |
| Thickness B |
45 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO 1319K Bearing Drawing: |
 |
| 1319K Self-aligning Ball Bearings KOYO: |
| 1319K (111319 bearing) KOYO Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (95mm, outer diameter is 200mm and the width is 45mm, Demensions:(95 mm x 200 mm x 45 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO 1319K (111319 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO 1319K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO 1319K Bearing Details: |
| Bearing name | 1319K bearing |
| New model | 1319K |
| Old model | 111319 bearing |
| Products types | 1319K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 95x200x45 |
| Price | Please send inquiry to know 1319K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO 1319K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO 1319K Bearing, has many years of experience, 1319K size: IDxODxB(mm) (95x200x45), the old model: 111319 bearing, while also professional agency of 1319K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1319K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO 1319K Bearing the same size: