| 2204K Self-aligning Ball Bearings KOYO Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2204K Self-aligning Ball Bearings (KOYO) |
| Old Code | 111504 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
20 |
| Outside diameter OD D |
47 |
| Thickness B |
18 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO 2204K Bearing Drawing: |
 |
| 2204K Self-aligning Ball Bearings KOYO: |
| 2204K (111504 bearing) KOYO Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (20mm, outer diameter is 47mm and the width is 18mm, Demensions:(20 mm x 47 mm x 18 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO 2204K (111504 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO 2204K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO 2204K Bearing Details: |
| Bearing name | 2204K bearing |
| New model | 2204K |
| Old model | 111504 bearing |
| Products types | 2204K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 20x47x18 |
| Price | Please send inquiry to know 2204K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO 2204K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO 2204K Bearing, has many years of experience, 2204K size: IDxODxB(mm) (20x47x18), the old model: 111504 bearing, while also professional agency of 2204K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2204K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO 2204K Bearing the same size: