| 2206K Self-aligning Ball Bearings KOYO Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2206K Self-aligning Ball Bearings (KOYO) |
| Old Code | 111506 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
30 |
| Outside diameter OD D |
62 |
| Thickness B |
20 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO 2206K Bearing Drawing: |
 |
| 2206K Self-aligning Ball Bearings KOYO: |
| 2206K (111506 bearing) KOYO Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (30mm, outer diameter is 62mm and the width is 20mm, Demensions:(30 mm x 62 mm x 20 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO 2206K (111506 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO 2206K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO 2206K Bearing Details: |
| Bearing name | 2206K bearing |
| New model | 2206K |
| Old model | 111506 bearing |
| Products types | 2206K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 30x62x20 |
| Price | Please send inquiry to know 2206K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO 2206K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO 2206K Bearing, has many years of experience, 2206K size: IDxODxB(mm) (30x62x20), the old model: 111506 bearing, while also professional agency of 2206K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2206K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO 2206K Bearing the same size: