| NNU4920K Cylindrical Roller Bearings KOYO Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU4920K Cylindrical Roller Bearings (KOYO) |
| Old Code | 4382920 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
100 |
| Outside diameter OD D |
140 |
| Thickness B |
40 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| KOYO NNU4920K Bearing Drawing: |
 |
| NNU4920K Cylindrical Roller Bearings KOYO: |
| NNU4920K (4382920 bearing) KOYO Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (100mm, outer diameter is 140mm and the width is 40mm, Demensions:(100 mm x 140 mm x 40 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer KOYO NNU4920K (4382920 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective KOYO NNU4920K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| KOYO NNU4920K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU4920K bearing |
| New model | NNU4920K |
| Old model | 4382920 bearing |
| Products types | NNU4920K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | KOYO |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 100x140x40 |
| Price | Please send inquiry to know NNU4920K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
KOYO NNU4920K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing KOYO NNU4920K Bearing, has many years of experience, NNU4920K size: IDxODxB(mm) (100x140x40), the old model: 4382920 bearing, while also professional agency of NNU4920K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU4920K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models KOYO NNU4920K Bearing the same size: