| NNU4980K Cylindrical Roller Bearings NTN Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU4980K Cylindrical Roller Bearings (NTN) |
| Old Code | 4382980 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
400 |
| Outside diameter OD D |
540 |
| Thickness B |
140 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN NNU4980K Bearing Drawing: |
 |
| NNU4980K Cylindrical Roller Bearings NTN: |
| NNU4980K (4382980 bearing) NTN Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (400mm, outer diameter is 540mm and the width is 140mm, Demensions:(400 mm x 540 mm x 140 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN NNU4980K (4382980 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN NNU4980K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN NNU4980K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU4980K bearing |
| New model | NNU4980K |
| Old model | 4382980 bearing |
| Products types | NNU4980K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 400x540x140 |
| Price | Please send inquiry to know NNU4980K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN NNU4980K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN NNU4980K Bearing, has many years of experience, NNU4980K size: IDxODxB(mm) (400x540x140), the old model: 4382980 bearing, while also professional agency of NNU4980K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU4980K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN NNU4980K Bearing the same size: