| NNU4984K Cylindrical Roller Bearings NTN Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU4984K Cylindrical Roller Bearings (NTN) |
| Old Code | 4382984 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
420 |
| Outside diameter OD D |
560 |
| Thickness B |
140 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN NNU4984K Bearing Drawing: |
 |
| NNU4984K Cylindrical Roller Bearings NTN: |
| NNU4984K (4382984 bearing) NTN Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (420mm, outer diameter is 560mm and the width is 140mm, Demensions:(420 mm x 560 mm x 140 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN NNU4984K (4382984 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN NNU4984K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN NNU4984K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU4984K bearing |
| New model | NNU4984K |
| Old model | 4382984 bearing |
| Products types | NNU4984K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 420x560x140 |
| Price | Please send inquiry to know NNU4984K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN NNU4984K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN NNU4984K Bearing, has many years of experience, NNU4984K size: IDxODxB(mm) (420x560x140), the old model: 4382984 bearing, while also professional agency of NNU4984K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU4984K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN NNU4984K Bearing the same size: