| NNU4996K Cylindrical Roller Bearings NTN Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | NNU4996K Cylindrical Roller Bearings (NTN) |
| Old Code | 4382996 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
480 |
| Outside diameter OD D |
650 |
| Thickness B |
170 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| NTN NNU4996K Bearing Drawing: |
 |
| NNU4996K Cylindrical Roller Bearings NTN: |
| NNU4996K (4382996 bearing) NTN Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (480mm, outer diameter is 650mm and the width is 170mm, Demensions:(480 mm x 650 mm x 170 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer NTN NNU4996K (4382996 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective NTN NNU4996K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| NTN NNU4996K Bearing Details: |
| Bearing name | NNU4996K bearing |
| New model | NNU4996K |
| Old model | 4382996 bearing |
| Products types | NNU4996K Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | NTN |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 480x650x170 |
| Price | Please send inquiry to know NNU4996K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
NTN NNU4996K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing NTN NNU4996K Bearing, has many years of experience, NNU4996K size: IDxODxB(mm) (480x650x170), the old model: 4382996 bearing, while also professional agency of NNU4996K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the NNU4996K Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models NTN NNU4996K Bearing the same size: