nsk LM361649A/610 Bearing
| LM361649A/610 Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | LM361649A/610 Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
343.1 |
| Outside diameter OD D |
450.8 |
| Thickness B |
66.67 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA LM361649A/610 Bearing Drawing: |
 |
| LM361649A/610 Tapered Roller Bearings CHINA: |
| LM361649A/610 (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (343.1mm, outer diameter is 450.8mm and the width is 66.67mm, Demensions:(343.1 mm x 450.8 mm x 66.67 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA LM361649A/610 (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA LM361649A/610 bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA LM361649A/610 Bearing Details: |
| Bearing name | LM361649A/610 bearing |
| New model | LM361649A/610 |
| Old model | bearing |
| Products types | LM361649A/610 Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 343.1x450.8x66.67 |
| Price | Please send inquiry to know LM361649A/610 price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA LM361649A/610 Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA LM361649A/610 Bearing, has many years of experience, LM361649A/610 size: IDxODxB(mm) (343.1x450.8x66.67), the old model: bearing, while also professional agency of LM361649A/610 models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the LM361649A/610 Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA LM361649A/610 Bearing the same size: