| 1207K Self-aligning Ball Bearings STEYR Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1207K Self-aligning Ball Bearings (STEYR) |
| Old Code | 111207 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
35 |
| Outside diameter OD D |
72 |
| Thickness B |
17 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| STEYR 1207K Bearing Drawing: |
 |
| 1207K Self-aligning Ball Bearings STEYR: |
| 1207K (111207 bearing) STEYR Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (35mm, outer diameter is 72mm and the width is 17mm, Demensions:(35 mm x 72 mm x 17 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer STEYR 1207K (111207 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective STEYR 1207K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| STEYR 1207K Bearing Details: |
| Bearing name | 1207K bearing |
| New model | 1207K |
| Old model | 111207 bearing |
| Products types | 1207K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | STEYR |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 35x72x17 |
| Price | Please send inquiry to know 1207K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
STEYR 1207K Bearing
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing STEYR 1207K Bearing, has many years of experience, 1207K size: IDxODxB(mm) (35x72x17), the old model: 111207 bearing, while also professional agency of 1207K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1207K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models STEYR 1207K Bearing the same size: