| 1306K Self-aligning Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 1306K Self-aligning Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | 111306 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
30 |
| Outside diameter OD D |
72 |
| Thickness B |
19 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 1306K Bearing Drawing: |
 |
| 1306K Self-aligning Ball Bearings CHINA: |
| 1306K (111306 bearing) CHINA Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (30mm, outer diameter is 72mm and the width is 19mm, Demensions:(30 mm x 72 mm x 19 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 1306K (111306 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 1306K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 1306K Bearing Details: |
| Bearing name | 1306K bearing |
| New model | 1306K |
| Old model | 111306 bearing |
| Products types | 1306K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 30x72x19 |
| Price | Please send inquiry to know 1306K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 1306K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 1306K Bearing, has many years of experience, 1306K size: IDxODxB(mm) (30x72x19), the old model: 111306 bearing, while also professional agency of 1306K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 1306K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 1306K Bearing the same size: