| 2213K Self-aligning Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2213K Self-aligning Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | 111513 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
65 |
| Outside diameter OD D |
120 |
| Thickness B |
31 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 2213K Bearing Drawing: |
 |
| 2213K Self-aligning Ball Bearings CHINA: |
| 2213K (111513 bearing) CHINA Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (65mm, outer diameter is 120mm and the width is 31mm, Demensions:(65 mm x 120 mm x 31 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 2213K (111513 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 2213K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 2213K Bearing Details: |
| Bearing name | 2213K bearing |
| New model | 2213K |
| Old model | 111513 bearing |
| Products types | 2213K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 65x120x31 |
| Price | Please send inquiry to know 2213K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 2213K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 2213K Bearing, has many years of experience, 2213K size: IDxODxB(mm) (65x120x31), the old model: 111513 bearing, while also professional agency of 2213K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2213K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 2213K Bearing the same size: