| 2318K Self-aligning Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Self-aligning ball bearings have the advantages of automatically aligning to compensate for installation errors and shaft deformation, good load-bearing capacity, smooth operation and easy maintenance. They are widely used in textile machinery, agricultural equipment, conveyor systems, fans and power tools. Typical applications include textile spindles, belt conveyors, agricultural harvesters, industrial fans and small power tools.. |
| Part Number | 2318K Self-aligning Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | 111618 bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
90 |
| Outside diameter OD D |
190 |
| Thickness B |
64 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 2318K Bearing Drawing: |
 |
| 2318K Self-aligning Ball Bearings CHINA: |
| 2318K (111618 bearing) CHINA Self-aligning Ball Bearings the inner diameter is (90mm, outer diameter is 190mm and the width is 64mm, Demensions:(90 mm x 190 mm x 64 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 2318K (111618 bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 2318K bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 2318K Bearing Details: |
| Bearing name | 2318K bearing |
| New model | 2318K |
| Old model | 111618 bearing |
| Products types | 2318K Self-aligning Ball Bearings |
| Categories | Self-aligning Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 90x190x64 |
| Price | Please send inquiry to know 2318K price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 2318K bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 2318K Bearing, has many years of experience, 2318K size: IDxODxB(mm) (90x190x64), the old model: 111618 bearing, while also professional agency of 2318K models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 2318K Self-aligning Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 2318K Bearing the same size: