| 305237A Angular Contact Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 305237A Angular Contact Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
200 |
| Outside diameter OD D |
280 |
| Thickness B |
76 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 305237A Bearing Drawing: |
 |
| 305237A Angular Contact Ball Bearings CHINA: |
| 305237A (bearing) CHINA Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (200mm, outer diameter is 280mm and the width is 76mm, Demensions:(200 mm x 280 mm x 76 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 305237A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 305237A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 305237A Bearing Details: |
| Bearing name | 305237A bearing |
| New model | 305237A |
| Old model | bearing |
| Products types | 305237A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 200x280x76 |
| Price | Please send inquiry to know 305237A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 305237A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 305237A Bearing, has many years of experience, 305237A size: IDxODxB(mm) (200x280x76), the old model: bearing, while also professional agency of 305237A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 305237A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 305237A Bearing the same size: