| 305610A Angular Contact Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 305610A Angular Contact Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
220 |
| Outside diameter OD D |
300 |
| Thickness B |
76 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 305610A Bearing Drawing: |
 |
| 305610A Angular Contact Ball Bearings CHINA: |
| 305610A (bearing) CHINA Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (220mm, outer diameter is 300mm and the width is 76mm, Demensions:(220 mm x 300 mm x 76 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 305610A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 305610A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 305610A Bearing Details: |
| Bearing name | 305610A bearing |
| New model | 305610A |
| Old model | bearing |
| Products types | 305610A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 220x300x76 |
| Price | Please send inquiry to know 305610A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 305610A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 305610A Bearing, has many years of experience, 305610A size: IDxODxB(mm) (220x300x76), the old model: bearing, while also professional agency of 305610A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 305610A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 305610A Bearing the same size: