| 313190A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 313190A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
390 |
| Outside diameter OD D |
550 |
| Thickness B |
310 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 313190A Bearing Drawing: |
 |
| 313190A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 313190A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (390mm, outer diameter is 550mm and the width is 310mm, Demensions:(390 mm x 550 mm x 310 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 313190A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 313190A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 313190A Bearing Details: |
| Bearing name | 313190A bearing |
| New model | 313190A |
| Old model | bearing |
| Products types | 313190A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 390x550x310 |
| Price | Please send inquiry to know 313190A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 313190A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 313190A Bearing, has many years of experience, 313190A size: IDxODxB(mm) (390x550x310), the old model: bearing, while also professional agency of 313190A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 313190A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 313190A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 313190A Bearing | 313190A | bearing | 390 | 550 | 310 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |