| 313891A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 313891A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
150 |
| Outside diameter OD D |
230 |
| Thickness B |
156 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 313891A Bearing Drawing: |
 |
| 313891A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 313891A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (150mm, outer diameter is 230mm and the width is 156mm, Demensions:(150 mm x 230 mm x 156 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 313891A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 313891A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 313891A Bearing Details: |
| Bearing name | 313891A bearing |
| New model | 313891A |
| Old model | bearing |
| Products types | 313891A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 150x230x156 |
| Price | Please send inquiry to know 313891A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 313891A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 313891A Bearing, has many years of experience, 313891A size: IDxODxB(mm) (150x230x156), the old model: bearing, while also professional agency of 313891A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 313891A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 313891A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 313891A Bearing | 313891A | bearing | 150 | 230 | 156 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |