| 314517A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 314517A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
530 |
| Outside diameter OD D |
780 |
| Thickness B |
570 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 314517A Bearing Drawing: |
 |
| 314517A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 314517A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (530mm, outer diameter is 780mm and the width is 570mm, Demensions:(530 mm x 780 mm x 570 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 314517A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 314517A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 314517A Bearing Details: |
| Bearing name | 314517A bearing |
| New model | 314517A |
| Old model | bearing |
| Products types | 314517A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 530x780x570 |
| Price | Please send inquiry to know 314517A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 314517A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 314517A Bearing, has many years of experience, 314517A size: IDxODxB(mm) (530x780x570), the old model: bearing, while also professional agency of 314517A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 314517A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 314517A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 314517A Bearing | 314517A | bearing | 530 | 780 | 570 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |