| 314792A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 314792A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
447.2 |
| Outside diameter OD D |
635.1 |
| Thickness B |
463.5 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 314792A Bearing Drawing: |
 |
| 314792A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 314792A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (447.2mm, outer diameter is 635.1mm and the width is 463.5mm, Demensions:(447.2 mm x 635.1 mm x 463.5 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 314792A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 314792A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 314792A Bearing Details: |
| Bearing name | 314792A bearing |
| New model | 314792A |
| Old model | bearing |
| Products types | 314792A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 447.2x635.1x463.5 |
| Price | Please send inquiry to know 314792A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 314792A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 314792A Bearing, has many years of experience, 314792A size: IDxODxB(mm) (447.2x635.1x463.5), the old model: bearing, while also professional agency of 314792A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 314792A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 314792A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 314792A Bearing | 314792A | bearing | 447.2 | 635.1 | 463.5 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |