| 315068A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 315068A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
600 |
| Outside diameter OD D |
870 |
| Thickness B |
540 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 315068A Bearing Drawing: |
 |
| 315068A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 315068A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (600mm, outer diameter is 870mm and the width is 540mm, Demensions:(600 mm x 870 mm x 540 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 315068A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 315068A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 315068A Bearing Details: |
| Bearing name | 315068A bearing |
| New model | 315068A |
| Old model | bearing |
| Products types | 315068A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 600x870x540 |
| Price | Please send inquiry to know 315068A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 315068A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 315068A Bearing, has many years of experience, 315068A size: IDxODxB(mm) (600x870x540), the old model: bearing, while also professional agency of 315068A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 315068A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 315068A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 315068A Bearing | 315068A | bearing | 600 | 870 | 540 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |