| 315175A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 315175A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
600 |
| Outside diameter OD D |
820 |
| Thickness B |
575 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 315175A Bearing Drawing: |
 |
| 315175A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 315175A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (600mm, outer diameter is 820mm and the width is 575mm, Demensions:(600 mm x 820 mm x 575 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 315175A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 315175A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 315175A Bearing Details: |
| Bearing name | 315175A bearing |
| New model | 315175A |
| Old model | bearing |
| Products types | 315175A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 600x820x575 |
| Price | Please send inquiry to know 315175A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 315175A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 315175A Bearing, has many years of experience, 315175A size: IDxODxB(mm) (600x820x575), the old model: bearing, while also professional agency of 315175A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 315175A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 315175A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 315175A Bearing | 315175A | bearing | 600 | 820 | 575 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |
| CHINA 315175C Bearing | 315175C | bearing | 600 | 820 | 575 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |