| 316968A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 316968A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
500 |
| Outside diameter OD D |
710 |
| Thickness B |
480 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 316968A Bearing Drawing: |
 |
| 316968A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 316968A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (500mm, outer diameter is 710mm and the width is 480mm, Demensions:(500 mm x 710 mm x 480 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 316968A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 316968A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 316968A Bearing Details: |
| Bearing name | 316968A bearing |
| New model | 316968A |
| Old model | bearing |
| Products types | 316968A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 500x710x480 |
| Price | Please send inquiry to know 316968A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 316968A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 316968A Bearing, has many years of experience, 316968A size: IDxODxB(mm) (500x710x480), the old model: bearing, while also professional agency of 316968A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 316968A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 316968A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 316968A Bearing | 316968A | bearing | 500 | 710 | 480 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |