| 319040A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 319040A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
340 |
| Outside diameter OD D |
480 |
| Thickness B |
370 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 319040A Bearing Drawing: |
 |
| 319040A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 319040A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (340mm, outer diameter is 480mm and the width is 370mm, Demensions:(340 mm x 480 mm x 370 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 319040A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 319040A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 319040A Bearing Details: |
| Bearing name | 319040A bearing |
| New model | 319040A |
| Old model | bearing |
| Products types | 319040A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 340x480x370 |
| Price | Please send inquiry to know 319040A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 319040A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 319040A Bearing, has many years of experience, 319040A size: IDxODxB(mm) (340x480x370), the old model: bearing, while also professional agency of 319040A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 319040A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 319040A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 319040A Bearing | 319040A | bearing | 340 | 480 | 370 | CHINA | Cylindrical Roller Bearings |