| 319166A Cylindrical Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Cylindrical roller bearings have the advantages of extremely high radial load capacity, high rigidity, low coefficient of friction, separable design for easy installation and disassembly, and suitability for high speeds. They are widely used in heavy-duty, high-speed applications such as motors, machine tool spindles, gearboxes, automotive industry, and large machinery. Typical applications include large industrial motors, machine tool spindles, automotive gearboxes, rolling mills, and railway vehicle axles.. |
| Part Number | 319166A Cylindrical Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
750 |
| Outside diameter OD D |
1000 |
| Thickness B |
112 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 319166A Bearing Drawing: |
 |
| 319166A Cylindrical Roller Bearings CHINA: |
| 319166A (bearing) CHINA Cylindrical Roller Bearings the inner diameter is (750mm, outer diameter is 1000mm and the width is 112mm, Demensions:(750 mm x 1000 mm x 112 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 319166A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 319166A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 319166A Bearing Details: |
| Bearing name | 319166A bearing |
| New model | 319166A |
| Old model | bearing |
| Products types | 319166A Cylindrical Roller Bearings |
| Categories | Cylindrical Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 750x1000x112 |
| Price | Please send inquiry to know 319166A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 319166A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 319166A Bearing, has many years of experience, 319166A size: IDxODxB(mm) (750x1000x112), the old model: bearing, while also professional agency of 319166A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 319166A Cylindrical Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 319166A Bearing the same size: