| 3218A/W64* Angular Contact Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 3218A/W64* Angular Contact Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
90 |
| Outside diameter OD D |
160 |
| Thickness B |
130 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 3218A/W64* Bearing Drawing: |
 |
| 3218A/W64* Angular Contact Ball Bearings CHINA: |
| 3218A/W64* (bearing) CHINA Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (90mm, outer diameter is 160mm and the width is 130mm, Demensions:(90 mm x 160 mm x 130 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 3218A/W64* (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 3218A/W64* bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 3218A/W64* Bearing Details: |
| Bearing name | 3218A/W64* bearing |
| New model | 3218A/W64* |
| Old model | bearing |
| Products types | 3218A/W64* Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 90x160x130 |
| Price | Please send inquiry to know 3218A/W64* price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 3218A/W64* bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 3218A/W64* Bearing, has many years of experience, 3218A/W64* size: IDxODxB(mm) (90x160x130), the old model: bearing, while also professional agency of 3218A/W64* models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 3218A/W64* Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 3218A/W64* Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 3218A/W64* Bearing | 3218A/W64* | bearing | 90 | 160 | 130 | CHINA | Angular Contact Ball Bearings |