| 331676A Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | 331676A Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
500 |
| Outside diameter OD D |
730 |
| Thickness B |
280 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 331676A Bearing Drawing: |
 |
| 331676A Tapered Roller Bearings CHINA: |
| 331676A (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (500mm, outer diameter is 730mm and the width is 280mm, Demensions:(500 mm x 730 mm x 280 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 331676A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 331676A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 331676A Bearing Details: |
| Bearing name | 331676A bearing |
| New model | 331676A |
| Old model | bearing |
| Products types | 331676A Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 500x730x280 |
| Price | Please send inquiry to know 331676A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 331676A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 331676A Bearing, has many years of experience, 331676A size: IDxODxB(mm) (500x730x280), the old model: bearing, while also professional agency of 331676A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 331676A Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 331676A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 331676A Bearing | 331676A | bearing | 500 | 730 | 280 | CHINA | Tapered Roller Bearings |