| 331713A Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | 331713A Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
342.9 |
| Outside diameter OD D |
533.4 |
| Thickness B |
139.7 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 331713A Bearing Drawing: |
 |
| 331713A Tapered Roller Bearings CHINA: |
| 331713A (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (342.9mm, outer diameter is 533.4mm and the width is 139.7mm, Demensions:(342.9 mm x 533.4 mm x 139.7 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 331713A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 331713A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 331713A Bearing Details: |
| Bearing name | 331713A bearing |
| New model | 331713A |
| Old model | bearing |
| Products types | 331713A Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 342.9x533.4x139.7 |
| Price | Please send inquiry to know 331713A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 331713A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 331713A Bearing, has many years of experience, 331713A size: IDxODxB(mm) (342.9x533.4x139.7), the old model: bearing, while also professional agency of 331713A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 331713A Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 331713A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 331713B Bearing | 331713B | bearing | 342.9 | 533.4 | 139.7 | CHINA | Tapered Roller Bearings |
| CHINA 331713A Bearing | 331713A | bearing | 342.9 | 533.4 | 139.7 | CHINA | Tapered Roller Bearings |