| 332171A Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | 332171A Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
510.1 |
| Outside diameter OD D |
800 |
| Thickness B |
285 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 332171A Bearing Drawing: |
 |
| 332171A Tapered Roller Bearings CHINA: |
| 332171A (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (510.1mm, outer diameter is 800mm and the width is 285mm, Demensions:(510.1 mm x 800 mm x 285 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 332171A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 332171A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 332171A Bearing Details: |
| Bearing name | 332171A bearing |
| New model | 332171A |
| Old model | bearing |
| Products types | 332171A Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 510.1x800x285 |
| Price | Please send inquiry to know 332171A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 332171A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 332171A Bearing, has many years of experience, 332171A size: IDxODxB(mm) (510.1x800x285), the old model: bearing, while also professional agency of 332171A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 332171A Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 332171A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 332171 Bearing | 332171 | bearing | 510.1 | 800 | 285 | CHINA | Tapered Roller Bearings |
| CHINA 332171A Bearing | 332171A | bearing | 510.1 | 800 | 285 | CHINA | Tapered Roller Bearings |