| 332304A Tapered Roller Bearings CHINA Dimensions |
| .Tapered roller bearings have the advantages of being able to withstand heavy radial and unidirectional axial loads simultaneously, high rigidity, adjustable clearance, and suitability for pair installation to cope with complex loads. They are widely used in heavy-duty low-speed applications such as automotive wheel hubs, gearboxes, machine tool spindles, rolling mills, and construction machinery. Typical applications include automotive wheel hub units, gearboxes and differentials, machine tool spindles, cone crushers, and crane wheels.. |
| Part Number | 332304A Tapered Roller Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
460 |
| Outside diameter OD D |
860 |
| Thickness B |
210 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 332304A Bearing Drawing: |
 |
| 332304A Tapered Roller Bearings CHINA: |
| 332304A (bearing) CHINA Tapered Roller Bearings the inner diameter is (460mm, outer diameter is 860mm and the width is 210mm, Demensions:(460 mm x 860 mm x 210 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 332304A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 332304A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 332304A Bearing Details: |
| Bearing name | 332304A bearing |
| New model | 332304A |
| Old model | bearing |
| Products types | 332304A Tapered Roller Bearings |
| Categories | Tapered Roller Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 460x860x210 |
| Price | Please send inquiry to know 332304A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 332304A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 332304A Bearing, has many years of experience, 332304A size: IDxODxB(mm) (460x860x210), the old model: bearing, while also professional agency of 332304A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 332304A Tapered Roller Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 332304A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 332304A Bearing | 332304A | bearing | 460 | 860 | 210 | CHINA | Tapered Roller Bearings |