| 350627A Thrust Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Thrust ball bearings have the advantages of compact structure, suitability for high-speed operation, ability to withstand unidirectional or bidirectional axial loads, smooth operation and low cost. They are widely used in automotive steering systems, machine tool spindles, lifting machinery, household appliances and general machinery and other applications where axial loads are the main load. Typical applications include automotive steering gearboxes, crane hook rotation, machine tool indexing heads, household juicers and small pump shafts.. |
| Part Number | 350627A Thrust Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
730 |
| Outside diameter OD D |
850 |
| Thickness B |
85 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 350627A Bearing Drawing: |
 |
| 350627A Thrust Ball Bearings CHINA: |
| 350627A (bearing) CHINA Thrust Ball Bearings the inner diameter is (730mm, outer diameter is 850mm and the width is 85mm, Demensions:(730 mm x 850 mm x 85 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 350627A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 350627A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 350627A Bearing Details: |
| Bearing name | 350627A bearing |
| New model | 350627A |
| Old model | bearing |
| Products types | 350627A Thrust Ball Bearings |
| Categories | Thrust Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 730x850x85 |
| Price | Please send inquiry to know 350627A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 350627A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 350627A Bearing, has many years of experience, 350627A size: IDxODxB(mm) (730x850x85), the old model: bearing, while also professional agency of 350627A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 350627A Thrust Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 350627A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 350627A Bearing | 350627A | bearing | 730 | 850 | 85 | CHINA | Thrust Ball Bearings |