| 5410A Angular Contact Ball Bearings CHINA Dimensions |
| .Angular contact ball bearings have the advantages of being able to withstand radial and unidirectional axial loads simultaneously, maintaining high precision and low temperature rise at high speeds, and improving rigidity through preload or mating installation. They are widely used in high-speed and high-precision applications such as machine tool spindles, high-speed motors, pumps, and aero-engines. Typical applications include CNC machine tool spindles, automotive wheel hub bearing units, centrifugal compressors, industrial robot joints, and turbochargers.. |
| Part Number | 5410A Angular Contact Ball Bearings (CHINA) |
| Old Code | bearing |
| Dimensions |
(mm) |
| Inside diameter ID d |
50 |
| Outside diameter OD D |
130 |
| Thickness B |
58.7 |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
| CHINA 5410A Bearing Drawing: |
 |
| 5410A Angular Contact Ball Bearings CHINA: |
| 5410A (bearing) CHINA Angular Contact Ball Bearings the inner diameter is (50mm, outer diameter is 130mm and the width is 58.7mm, Demensions:(50 mm x 130 mm x 58.7 mm), Please send your model, quantity, delivery date, and other requirements. We will make a serious offer CHINA 5410A (bearing) to provide you with quotation. You buy the most cost-effective CHINA 5410A bearing, Email: sales@spainbearing.com |
| CHINA 5410A Bearing Details: |
| Bearing name | 5410A bearing |
| New model | 5410A |
| Old model | bearing |
| Products types | 5410A Angular Contact Ball Bearings |
| Categories | Angular Contact Ball Bearings |
| Brands | CHINA |
| Packing | Standard Export Packing(Carton Boxes / Wooden Cases / Pallets) |
| Payment Methods | T/T, Western Union or Paypal |
| Certificates | Available |
| Size (IDxODxB)mm | 50x130x58.7 |
| Price | Please send inquiry to know 5410A price |
| E-mail | sales@spainbearing.com |
|
|
|
|
CHINA 5410A bearing:
Lihsui Bearing Trade Co, Ltd professional providing CHINA 5410A Bearing, has many years of experience, 5410A size: IDxODxB(mm) (50x130x58.7), the old model: bearing, while also professional agency of 5410A models of other brands of bearings, such as SKF, NSK, NTN , timken, FAG and other brands, the company has a lot of stock, would like to know the specific parameters of the 5410A Angular Contact Ball Bearings models or inquiry, please contact:
sales@spainbearing.com
Other models CHINA 5410A Bearing the same size:
| Link | Bearing model | Old model | ID d ( mm ) | OD D ( mm ) | thickness B ( mm ) | brands | categories |
| CHINA 5410A Bearing | 5410A | bearing | 50 | 130 | 58.7 | CHINA | Angular Contact Ball Bearings |